Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lidé z planety Kobol kdysi vedli krutý boj s rasou Cylonů.

Prohráli a byli nuceni uprchnout.

BSG 1978 LOGO
 

O miliony let později lidé z Kobolu, nyní žijící na dvanácti světech, dvanácti koloniích, dosáhli stejné úrovně jako za prvního nájezdu Cylonů, spojili se a vytvořili prosperující mezihvězdnou říši. Jednoho dne se ale Cyloni vrátili, ještě strašnější nez dřív - a začala nová válka. Lidé byli tentokrát připraveni a silou dvanácti kolonií vzdorovali úporným nájezdům tisíc let.

Ale jeden člen Rady dvanácti, Baltar, zradil svůj národ a otevřel ho cylonské invazi. Dvanáct bitevních lodí, Battlestars (Bitevních hvězd), se pokusilo útok zastavit, ale všechny byly zničeny - až na jednu. Battlestar Galactica. Její velitel, komandér Adama, shromáždil preživší z dvanácti kolonií a s flotilou všemožných kosmických plavidel pod vedením Battlestar Galactica se vydává hledat poslední baštu lidstva, malou zářící planetu, mytickou třináctou kolonii, v starých legendách známou pod jménem Terra - Země...

 

To je příběh v pozadí Battlestar Galactica, slavného sci-fi seriálu, který se na naše obrazovky dosud nedostal. Tento seriál měl premiéru na televizi ABC 17.září roku 1978. Je bezpochyby visuálně nejdokonalejším SF seriálem své doby (označovaný jako 'Star Wars v televizi') a navzdory svému krátkemu životu si vytvořil širokou základnu příznivců po celém světě.

Ideu Battlestar Galactica si vymyslel její autor Glen A.Larson už na konci šedesátých let, v době, kdy byl nejslavnějším seriálem na obrazovkách původní Star Trek. Nic kloudného z toho nevylezlo až do velkolepého úspechu filmu Star Wars v roce 1977. Koncept se podařilo prodat a byl natočen první film. Původně mělo jít o sérii tří celovečerních televizních filmů - jednoho tříhodinového pilotního filmu a dvou dvouhodinových pokračování. Po shlédnutí první půlhodiny tříhodinového filmu byli představitelé ABC tak nadšeni že rozhodli, že Battlestar Galactica bude plnohodnotným televizním seriálem. Tříhodinový pilotní film byl zachován a v mnoha zemích byl uveden dokonce do kin. V Japonsku a Kanadě dokonce porazil v návštěvnosti takové trháky, jako byly Čelisti II nebo Pomáda. Příběh posledních členů rozvinuté civilizace, která byla předchůdcem pozemských kultur, zoufale hledajících cestu k mytické třinácté kolonii, zaujal tehdy nejen fanoušky science fiction.

V dubnu 1979 byla Battlestar Galactica zrušena - seriál neměl takovou sledovanost, jakou majitelé stanice očekávali, a tak jako mnoho jiných dobrých projektů ztroskotal na přehnaném očekávání. Poslední epizoda byla odvysílána 29.dubna 1979 a seriál skončil, aniž Galactica nalezla Zemi. Celkem se Battlestar Galactica skládá z 3 hodin úvodního filmu, čtyř dvoudílných epizod, jedné dvouhodinové speciální epizody a jedenácti epizod hodinových.

Zrušení Battlestar Galactica vyvolalo hotové divacké povstání - telefonáty, dopisy, dokonce blokády vjedzu do studia. Výsledkem nakonec bylo, že Battlestar Galactica byla obnovena - vznikl nový seriál Galactica 1980, odehrávající se o nějakých třicet let pozdeji. Z původní posádky zbyl vlastně jen komandér Adama, protože ostatní herci byli obsazeni. Seriál se točil hlavně kolem toho, jak Galactica dosáhne Země a zjistí, že třináctá kolonie je na úrovni středověku (panuje barbarské dvacáté století). Naděje ve spojení a společný zásah proti Cylonům se rozplývají - místo toho posádka Galacticy zjišťuje, ze Cyloni sledovali flotilu až k Zemi. Místo silného partnera tak má nyní Galactica na krku plemeno barbarských příbuzných, které musí naopak dokonce zachránit před invazí Cylonů....Ale to už je jiný příběh; seriál Galactica 1980 byl i navzdory své vizuální kvalitě dost neúspěšný a nezachránilo ho ani epizodní objevení jednoho z členů staré posádky - diváci seriál jednoznačně zavrhli. Jeho příběhy totiž úrovně Battlestar Galactica nedosahovaly ani ve snu a fanoušci původní Galacticy celou věc svorně prohlásili za neoficiální - co se stalo v něm, nestalo se.

 

POSTAVY

Komandér Adama

Kapitán Apollo

Poručík Starbuck

Poručík Boomer

Athena

Kolonel Tigh

Boxey

Muffit

Cassiopea

Salik

Rigel

Omega

Sheba

Serina

Wilker

Seržant Jolly

Seržant Giles

Seržant Greenbean

Baltar

Nejvyšší vůdce

Lucifer

Iblis

a další

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář